Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam

Nail Yener - Bir Nefes Doğa Nail Yener · 05 Mart 2006
Ankara » Mamak
Paylaş:

Sadece yaz gezileri mi güzeldir? Kış gezileri de güzeldir tabii ki; hatta bazen çok daha güzel olabiliyorlar. Gerçi takvimler bahara yaklaştığımızı söylüyor, güneş gökle iş birliği yapmış, bizi havaların ısınmaya başlayacağına inandırmaya çalışıyorsa da, Ankara'da Mart ayının başı bildiğiniz kara, hatta beyaz kıştır :)

Yaz kış demeden; yağmura çamura bakmadan birlikte gezmekten, yeni yerler görmekten büyük keyif aldığımız can dostum ve gezi yoldaşım Fatih ile öğleden sonralarımızı boş bulunca, birkaç saatliğine de olsa hızlıca bir plan yapalım diyoruz. Seçenekler üzerinde biraz düşünüp, Mogan Gölü ve Kızılırmak'tan sonra, şimdi de, Ankara'nın gözlerden kendini biraz gizlemiş bir başka güzelliğini, Mavi Göl'ü görmeye karar veriyoruz.

Ulus'taki Atatürk Heykeli'nin yanından bindiğimiz otobüs bizi yarım saat kadar sonra, Mavi Göl, ya da diğer adıyla, Bayındır Barajı'nın girişinde indiriyor.

Soğuk olmasına soğuk, ama bir tutam dahi bulutsuz, masmavi göklü, kış sarısı güneşli bir gün. Tek bir yaprak dahi kıpırdamıyor. Kendi adımlarımızın sesinden başka çıt çıkmıyor. Kuşlar kendilerine göre en sıcak neresiyse oraya tünemiş, güneşleniyorlar. Köpeklerin de onlardan farkı yok; yanlarından geçerken gözlerini şöyle bir yarı aralayıp kapatıyorlar. Havlamak için ağzını zorla açan bir tanesi, uzunca bir esnedikten sonra geri kapatıyor.

Yeşilin ve kahverenginin türlü tonlarındaki çamların, meşelerin ve çınarların arasından bir müddet yürüdükten sonra, Mavi Göl, sırtını Elmadağ'a dayamış, tüm maviliğiyle karşımıza çıkıyor.

Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam - Elmadağ

Elmadağ'ın 1800 metreyi aşan zirvesi, şu taa en tepede görünen antenlerin olduğu nokta. Buraya kuş uçuşu yaklaşık 10 km kadar olsa da, karların buz gibi soluğu ensemizde kendisini hissettiriyor. Beyaz her ne kadar Elmadağ'ın zirvesine doğru çekilmişse de, bugün yeşile ve maviye doyacağımız kadar, beyaza da doyacağız gibi.

Hemen önümüzde yüzlerce su kuşu -balıkçıl, sakarmeke, yeşilbaş, batağan vs.- havanın ve suyun soğukluğuna aldırmadan, bugünkü yiyeceklerini bulmak için, gölün bir ucundan diğer ucuna yorulmamacasına yüzüp duruyorlar.

Gölün suyunu tutmak için yapılmış, bir kısmı toprak ve kayadan, bir kısmı betondan oluşan seddin üzerinden geçerken tam kuzeye doğru baktığımızda, şeklinden dolayı adına Eyer Tepesi dediğim bir tepe görüyoruz. İçimde bir gün gidip yakından keşfetme isteği doğuruyor.

Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam - Eyer Tepe

Ankara'da gök mavisinden turkuaza, gece mavisinden camgöbeğine, mavinin her tonuna doyabileceğiniz bir yer varsa, o da Mavi Göl'dür. Özellikle kışın ve bugünkü gibi tam güneşli bir günde.

Bir süre kıyı boyunca ağaçların arasında, kayaların üzerinde yürüyüp, tertemiz göl havasını içimize çektikten sonra, suya pek yakın konulmuş, iki kişinin yan yana oturabileceği ahşap bir salıncakta oturup dinleniyoruz.

Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam - Masmavi Su

Birbirimize dillendirmesek de, o an ikimizin de içinden, göğe dokunmaya çalışan şu beyaz zirveye doğru, zihinlerimizden geri dönüş vakti endişesinin silindiği bir yürüyüşe çıkmak geçtiğinden zerre kadar kuşkum yok...

Gündüzler henüz pek kısa olduğundan, akşam erkenden sokulmaya çalışıyor yanımıza; yanında da ayrılmaz arkadaşı: Ankara kış akşamlarının kazak mont tanımayan dondurucu soğuğu elbet. Çevremizdeki harikulade manzaranın, renklerin sıcaklığı istemeden de olsa, koşulsuz şartsız teslim oluyor bu soğuğa.

Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam - Ankara Çevre Yolu

Ankara Çevre Yolu'nun gölün üzerinden geçtiği Bayındır Barajı Köprüsü'nü görünce, köprünün altından geçip, gölün daha içerilerine doğru gitmek hevesiyle keşke biraz daha erken gelseydik diyoruz. Bu seferlik uzaktan bakmakla yetinip, geldiğimiz yöne doğru, kararmasından daha çabuk soğuyan havanın hızlandırdığı adımlarla yürümeye koyuluyoruz.

Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam - Gün Batımına Yürüyüş

Gün batımına doğru, güzel bir öğleden sonra geçirmiş olmanın verdiği keyifle yürürken, gökte baharın kışa artık çekilmesini rica etmek için gönderdiği elçileri, hafif, tüysü bulutlar belirmeye başlıyor. Anlaşılan, bugün o şaheser gün batımı sahnelerinden biri çizilme hazırlığında.

Ne kadar üşüdüysek de, eşine ender rastladığımız bu gün batımının keyfini biraz daha çıkarmak adına, dönüş yolunda ara ara durup, batmakta olan güneşin sudaki yansımalarını izliyoruz. Dalgalar o kadar küçük ki, güneş ışınlarıyla suya tutunamıyor ve az sonra ufkun gerisinde gözden tamamen yitiyor.

Mavi Göl'de Masmavi Bir Akşam - Gün Batarken

Bugün Mavi Göl'ün çok az bir kısmını gezebildik, ama buraya tekrar tekrar gelmek isteyeceğimizden hiç şüphem yok. Hele ki böylesine güzel gün batımlarına şahit olacaksak...

En son ne zaman bir ağaca çıktın?