Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü

Nail Yener - Bir Nefes Doğa Nail Yener · 13 Ağustos 2005
Ankara » Çankaya
Paylaş:

Her bahçe güzeldir, ama bazı bahçeler daha güzeldir :) Hele ki bu bahçe, Emek'in bana göre en güzel yerindeki apartmanımızın bahçesi gibi, çiçeğin türlü çeşidi, renk rengi ve hoş kokulusuyla donatılmışsa.

Yazın bahçelerin en ihtişamlı olduğu günlerinden birinde, evde sıcaktan bunalınca, şöyle bir bahçeye inip, ağaçların, çiçeklerin arasında hem serinleyeyim, hem de temiz hava alayım, diyorum. Ama evden çıkmadan önce, bahçenin doğal bir uzantısı gibi salonumuzu rengârenk süsleyen, annemin gözü gibi baktığı çiçeklere de uğramamak olmaz tabii.

Gözüme ilk çarpan çiçek, Barış Zambağı, ya da diğer adıyla, Yelken Çiçeği. Beyaz, bir yelkeni andıran taç yaprağı, pastel sarısı, pütürlü polen tüpünü yarı yarıya çevrelemiş, kendisini ziyarete gelenleri hafifçe eğilerek selamlıyor.

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Barış Zambağı Çiçeği

Yemyeşil, koca koca yapraklarıyla, Barış Zambağı çiçeğinin pek huzurlu bir görünümü var... Bulunduğu ortamda, çatışan ya da dargın kimselere barış getireceği muhakkak.

Barış Zambağı'nın hemen yanında, benzeri az bulunur türden bir Siklamen. Sanki elle şekil verilip boyanmış gibi...

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Siklamen Çiçeği

Uçlara doğru beyazlaşan pembe taç yaprakları, çiçeğin tepe kısmında polenlerini koruyacak kadar bir çıkıntı yaptıktan sonra 180 derece bükülüp yanlarına salınıyor. Taç yapraklarının kulak benzeri ilginç şekillerinden olsa gerek, bu çiçeğe Tavşan Kulağı da deniyor.

Ve, çiçeksever evlerin olmazsa olmazı, Krizantem. Farklı renklerde olabilen Krizantem çiçeğinin, neredeyse bir karış büyüklüğünde çok güzel açmış sarı versiyonu bizdeki. Öyle de hoş bir kokusu var ki...

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Krizantem Çiçeği

Evden çıkıp, bahçeye inmeden, bir beş dakikalığına, pek sevdiğimiz kapı komşu teyzemize, birkaç gün önce sokakta bulup koruması altına aldığı bir haftalık yavru kedinin durumunu sormaya uğruyorum. Sizin de gördüğünüz gibi, kediciğimiz, teyzemiz sağ olsun, pek sağlıklı, pek de şirin.

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Yavru Kedi

Titrek adımlarıyla henüz yarım yamalak yürüyebilse de, yavru kedilerle oynamaya doyulmaz, bir süre yavrucukla oynayıp, bahçeye çıkıyorum.

Bahçemiz, öyle usta bir bahçıvan eli değmiş olmasa da, annemin ve komşu teyzelerimizin emekleriyle, uğraşlarıyla, müthiş göz alıcı, iç ferahlatıcı bir hâle bürünmüş. Beni ilk karşılayanlarsa, bahçenin orasına burasına serpiştirilmiş gibi dağılmış Kadife çiçekleri.

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Kadife Çiçeği

Boy boy kadife çiçekleri, turuncudan koyu sarıya, bordodan koyu kırmızıya, bahçeyi sıcak renklerle donatmışlar.

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Kadife Çiçeği 2

Taç yapraklarına hafifçe dokununca yumuşacık bir his veriyorlar. Boşuna kadife çiçeği dememişler.

Bahçe olur da, Gül olmaz mı? Hem de en kırmızısından. Bazıları, açılıp serpilmekte, bazılarıysa, tomurcuklarından yeni yeni çıkmaktalar. Birkaç gün sonra burası 14 Şubat'taki Güvenpark gibi olur :)

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Güller

Bahçede bir gül,
gülde bir diken.
Ya bir damla kan,
ya bir damla gözyaşı.
Bazen, ikisi birden.

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Gül Dikeni

Gülleri bir süre koklayıp, bahçenin diğer tarafına doğru ilerliyorum.

Güllerin ötesinde, kocaman açmış koyu pembe Yıldız Çiçeği'nin taç yapraklarından birinde, benim kısaca yeşil sinek dediğim, ne zaman görsem bana pek güzel bir şey gördüğüm hissi veren, bir Yeşil Şişe Sineği görüyorum.

Çiçekli Bahçemizde Renk Cümbüşü - Yeşil Şişe Sineği

Elinizde boş bir şişe varken, ismini hiç duraksamadan üst üste beş kere söyleyince, şişenin içinde belirirmiş bu sinek...

Minik bahçe gezim, ortanca abimin balkondan seslenmesiyle yarıda kesiliyor. Güzel bahçemizdeki diğer çiçeklerle, bir dahaki sefere buluşmak üzere, şimdilik vedalaşıyorum.

Şu dağlar kadar yaşlıyım, şu tomurcuklar kadar genç.